Architekt a budowa domu

Budujesz swój własny dom? To na pewno będziesz miał do czynienia z architektem. Rola tego specjalisty w trakcie przedsięwzięcia może być mniej lub bardziej ważna, natomiast z pewnością warto jest znaleźć fachowca, który zapewni nam wysoką jakość swoich usług. Warto też wiedzieć, czym tak w zasadzie architekt zajmuje się na budowie domu i jaką może pełnić funkcję na placu budowy. Architekt to przede wszystkim osoba, która jest odpowiedzialna za stworzenie – w oparciu o konsultacje z inwestorem – projektu domu. To trudne zadanie, dlatego też inwestor powinien dobrze przygotować się do rozmowy z architektem, aby jak najlepiej przekazać mu swoje oczekiwania i wymagania względem projektu. Można też zdecydować się na gotowy projekt domu, choć w tym przypadku rzadko kiedy inwestor jest w pełni zadowolony z projektu – wiele razy konieczna jest więc interwencja architekta, który przynajmniej w części może dostosować taki gotowy projekt do naszych potrzeb. Niemniej jednak, jeśli decydujemy się na współpracę z architektem to warto poszukać specjalisty, który zna się na rzeczy, a przy okazji jest cierpliwy i komunikatywny. Tylko wtedy mamy bowiem szansę na udaną współpracę.

Jak się jednak okazuje, rola architekta wcale nie musi kończyć się w momencie uzyskania pozwolenia na budowę, a więc już po tym jak stworzony zostanie projekt domu. Oczywiście jest to jego najważniejsze zadanie, natomiast wielu inwestorów decyduje się na to, by architekt dodatkowo uczestniczył również w samej budowie. Architekt może wtedy pełnić tak zwany nadzór autorski – chodzi tutaj o to, by wszystkie prace były wykonywane zgodnie z projektem. Jest to więc dodatkowe zabezpieczenie dla inwestora, którego na placu budowy reprezentuje także inspektor nadzoru. Architekt zadba o to, by wszystko szło zgodnie z planem względem ustalonego wcześniej projektu, podczas gdy zadaniem inspektora jest przede wszystkim kontrola jakości oraz poprawności technicznej wszystkich robót, jakie mają miejsce na placu budowy. Architekt powinien być również obecny w trakcie budowy ze względu na różnego rodzaju zmiany i modyfikacje, jakie to mogą pojawić się w projekcie już podczas wykonywania prac budowlanych. Niekiedy są to zmiany podyktowane warunkami panującymi na placu budowy, a niekiedy różnego rodzaju modyfikacje są podyktowane zmianami koncepcji samego inwestora. Niezależnie jednak od powodów tych zmian, bardzo istotne jest, by wszelkie propozycje ustalać w porozumieniu z architektem – w momencie, gdy pełni on nadzór autorski, to właśnie architekt ma funkcję koordynatora projektów branżowych, a co za tym idzie to on bierze odpowiedzialność za nowe rozwiązania.

Warto więc poszukać takiego specjalisty, który potrafi nie tylko projektować znakomite domy, ale też ma odpowiednią wiedzę z zakresu branży budowlanej.