Budujemy dom – jak ocenić jakość betonu?

Beton jest jednym z najważniejszych materiałów budulcowych na placu budowy. Dobrze więc znać zasady, na podstawie których ocenimy jego jakość. Do wyboru mamy wiele różnego rodzaju mieszanek, co sprawia, że wybór wcale nie staje się łatwiejszy – oczywiście im więcej opcji, tym dla nas lepiej, ale bardzo często wśród tylu możliwości po prostu nie wiemy, na co się zdecydować.

Trzeba więc określić pewne czynniki i wiedzieć, jak postawić na właściwy rodzaj betonu. Przede wszystkim, należy zdawać sobie sprawę, co tak w zasadzie składa się na beton – są to kruszywo, woda oraz spoiwo hydrauliczne. Dozując je w odpowiednich proporcjach można stworzyć beton określonej klasy.

Sama klasa betonu to przede wszystkim jego wytrzymałość na ściskanie, a więc pewna wielkość naprężeń ściskających, jakie beton może przenieść. Największy wpływ na wytrzymałość danego betonu mają przede wszystkim procentowa zawartość cementu, jak również wskaźnik wodno-spoiwowy.

Jak ustalić skład mieszanki betonowej?

Aby ustalić skład takiej mieszanki musimy znać kilka najważniejszych informacji.

Jest to przede wszystkim wspomniana już klasa betonu, ale to nie wszystko, bo w ustaleniu składu pomoże nam również poznanie konsystencji mieszanki oraz pojemność samej betoniarki. Na całe szczęście, zazwyczaj to nie my sami musimy ustalić skład takiej mieszanki – na budowie zajmuje się tym sam wykonawca, dlatego też trzeba zaufać jego umiejętnościom i doświadczeniu, choć oczywiście czasem zdarza się, że proporcje nie zostaną zachowane, czego konsekwencją jest beton niezbyt dobrej jakości. Żeby mieć więc pewność, że do takiej sytuacji nie dojdzie można zwrócić się do laboratorium budowlanego, co oczywiście kosztuje, ale dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, w jaki sposób stworzyć wymaganą mieszankę.