Burzyć czy przerabiać – co zrobić z domem w złym stanie?

Nabywając działkę z domem w niezbyt dobrym stanie stajemy przed prawdziwym wyzwaniem architektonicznym – no chyba, że zdecydujemy się wyburzyć stary dom i na jego miejscu postawić nowy budynek. To oczywiście zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od stanu, w jakim zakupiony przez nas dom się znajduje – to bowiem na tej podstawie ustalimy, czy w ogóle możliwa jest przebudowa domu, czy też jednak o wiele bezpieczniej i rozsądniej będzie budynek wyburzyć.

W związku z tym warto ocenić stan budynku, biorąc pod uwagę między innymi stan konstrukcji (ściany, podłogi czy dach), stopień zawilgocenia, jakość gruntu czy też zastosowane materiały i rozwiązania techniczne. Wszystko to pozwoli nam określić, czy opłaca się burzyć dom, jak również umożliwi nam odpowiedzieć na pytanie, czy stan domu jest na tyle stabilny, że ten wytrzyma przebudowę i gruntowne zmiany, jakie mamy w planach.

Jak przebudować dom, czyli o czym musimy pamiętać

Jeśli już dojdziemy do wniosku, że dom nadaje się do przebudowy to musimy się do tego procesu odpowiednio przygotować – mając przy okazji na uwadze, że sama przebudowa może okazać się trudniejsza niż postawienie budynku na nowo. Sposobów na przebudowę jest wiele – nadbudowa, a więc wzniesienie dodatkowego piętra, podniesienie dachu, dobudowa czy też zmiana wnętrza bez ingerowania w konstrukcję domu.

Wiele zależy od tego, w jakim rzeczywiście stanie jest budynek i co tak właściwie należy w nim zrobić, aby przystosować go do naszych wymagań i potrzeb. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że część elementów domu bardzo trudno jest zmienić, dlatego też o ewentualnej przebudowie trzeba sporo pomyśleć i decyzję podjąć po konsultacjach ze specjalistą, który pomoże nam określić, czy przebudowa jest w ogóle warta zachodu i czy ostateczny efekt będzie mógł spełnić nasze oczekiwania.