Ciekawostki w pobliżu Alanyi

Alanya jest jednym z tureckich kurortów, które są najchętniej odwiedzane przez turystów. Wielu z nich wybiera się na wakacje by w spokoju poleżakować, odpocząć od zgiełku, nacieszyć się słońcem oraz ciepłymi wodami morza. Nie dla każdego jednak taka forma wypoczynku jest wystarczająca. Każdy, kto podczas wczasów w Alanyi znudzi się ciągłym plażowaniem, powinien wiedzieć, że okolica tego kurortu kryje w sobie ciekawostki rodem ze starożytności. Historia Syedry, miasta znajdującego się nieopodal Alanyi, sięga VII wieku p.n.e.

Imponująca jest historia osadnictwa na tym terenie – badacze donoszą, że trwało tutaj nieprzerwanie aż do XIII roku naszej ery. Na terenie tego miasta znajduje się wiele budowli, zachowanych w różnym stanie. Najważniejsze spośród nich to ogromne łaźnie, gimnazjon oraz ulica kolumnadowa. Wrażenie na turystach może wywrzeć także antyczna świątynia, kościół bizantyjski, cysterny na wodę oraz warsztat służący do tłoczenia oliwy. Wyjątkowa jest również jaskinia, w której dawniej odbywały się chrzty. Ruiny antycznego miasta Syedra, pomimo położenia w niewielkiej odległości od Alanyi, nie cieszą się wśród turystów ogromną popularnością. To może jednak stanowić ich dodatkowy atut – tłumy rozwydrzonych turystów potrafią skutecznie obrzydzić nawet najpiękniejsze widoki i zniechęcić do poznawania nawet najbarwniejszych ciekawostek.