Co kraj, to obyczaj

Podróżowanie może być i jest źródłem interesującej wiedzy o innych narodach i tradycji poszczególnych państw. Oczywiście nie wszyscy jesteśmy miłośnikami takich wojaży – niektórzy wolą się trzymać własnego podwórka i zagranica ich nie pociąga.

To błąd, który warto nadrobić, ponieważ ludzie powinni empirycznie poznawać świat, a nie ograniczać się wyłącznie do medialnych przekazów czy lektury książek. To są istotne rzeczy, które mogą nam wiele dać, ale nic nie zastąpi spotkania oko w oko z nieznaną kulturą.

Pole manewru pod tym względem mamy szersze niż kiedykolwiek, ponieważ bardzo łatwo dziś podróżować – nawet na spore odległości. Tak naprawdę potrzeba nam do tego wyłącznie trochę pieniędzy i chęci, choć finanse nie zawsze odgrywają kluczową rolę.

Pamiętajmy, że tanie linie lotnicze oferują atrakcyjne trasy i patrząc z polskiego punktu widzenia cała Europa jest w zasięgu ręki. Mamy zatem okazję poznać obyczajowość poszczególnych krajów z bliska, a nie tylko polegając na cudzych opisach.