Fotelik czy riksza – jak przewozić dziecko na rowerze?

Rowerzystów jest bardzo wielu i niektórzy z nich są też rodzicami. To jasne, że w pewnym momencie będą chcieli także swoje pociechy zabierać w podróż rowerem, co dziś okazuje się znacznie łatwiejsze aniżeli kiedyś. Bardzo ważną kwestią w tym kontekście jest chociażby zapewnienie maluchom należytego poziomu bezpieczeństwa. Bywa, że już kilkumiesięczne dzieci są wożone przez swoich rodziców rowerami. Naturalnie musi się to zawsze odbywać z zachowaniem pewnych norm bezpieczeństwa, co wcale nie będzie trudną sprawą. Już z myślą o małych dzieciach produkuje się kaski oraz ochraniacze – ich zastosowanie to konieczność – Sklep Bikeovo.

Poza tym jednak trzeba pamiętać jeszcze o innej kwestii. Gdzie dziecko ma siedzieć w czasie jazdy? Rozwiązania są tak naprawdę dwa.

Foteliki oraz przyczepki w sam raz dla dzieci

Na polskim rynku bez trudu znaleźć można wysokiej jakości modele fotelików rowerowych dla dzieci, a także riksz, określanych również mianem przyczepek. Fotelik może być zamontowany zarówno z przodu, jak i z tyłu roweru. Dziecko podróżuje w nim w pozycji siedzącej, przypięte pasami. Na głowie powinno mieć dostosowany do wieku oraz gabarytów kask ochronny.

Foteliki są standardowo wykonane z odpornych na uszkodzenia tworzyw sztucznych. Alternatywą dla fotelików są riksze – nie przez wszystkich mile widziane, ale w większości przypadków absolutnie bezpieczne.

Wygoda i bezpieczeństwo są podobnie ważne

Jazda z rodzicami ma być dla dziecka przyjemnością i frajdą. Wiele dzieci wręcz uwielbia wożenie rowerem – zarówno z wykorzystaniem fotelika, jak też przyczepek. Te ostatnie montuje się z tyłu roweru. Czasami budzą one kontrowersje i są uznawane za niebezpieczne dla dzieci, ale jeśli wszystko odbywa się jak należy problemu nie ma.

Przyczepka jest dla dziecka często wygodniejsza aniżeli fotelik i daje mu większe poczucie bezpieczeństwa. Z uwagi na swoją konstrukcję skutecznie zabezpiecza ona też malucha przed ewentualnymi opadami atmosferycznymi czy silnym wiatrem.