Granice działki i ogrodzenie

domy na sprzedaż Rokietnica http://jandach.pl/pl/domy-i-mieszkania-rokietnica Sprzedaż domów i mieszkań Rokietnica -

Gdy już mamy gotowe wszystkie pozwolenia, czas przejść do pierwszego etapu budowy nowego budynku mieszkalnego, czyli wyznaczania granic działki i samego budynku. Aby wyznaczyć granice działki musisz skontaktować się z geodetą. Specjalista zajrzy do map geodezyjnych i planu zagospodarowania przestrzennego. Większość działek ma już wcześniej wyznaczone granice za pomocą punktów geodezyjnych. Są to specjalnie oznaczone kamienie lub drewniane paliki.

Jeżeli takich punktów brakuje lub są zniszczone, właściciel działki musi je wyznaczyć na nowo. Gdy tę część mamy już załatwioną, warto zastanowić się nad ogrodzeniem działki. Prędzej czy później i tak będzie trzeba postawić płot lub inną barierę, która oddzieli nas od sąsiadów. W tym celu najlepiej od razu skontaktuj się z sąsiadami. Koszty stawiania ogrodzenia możecie ponosić wspólnie lub tez może je ponieść jedna ze stron.

Wszystko zależy od umowy z sąsiadami. W niektórych regionach przyjmuje się, że każdy sąsiad stawia płot po jednej stronie działki, dzięki czemu wszyscy mają działki dwustronnie ogrodzone, a ponoszą koszt połowy ogrodzenia. Alternatywą jest wspólne stawianie ogrodzenie na granicy działek, w porozumieniu z sąsiadem. Płot oczywiście można tez postawić na własnej działce, bez żadnego porozumienia – jednak to tylko niepotrzebnie komplikuje status prawny działki, ponieważ nikt nie ma prawa do wkraczania na cudzą działkę bez zgody. Dlatego stawianie ogrodzenia możliwe dokładnie na granicy działek jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.