Jak architekt może pomóc nam przy budowie domu?

Nie da się ukryć, że budowa domu jest bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem, a finalizacja całej inwestycji zależy od pracy wielu różnych osób. Jedną z takich osób jest także architekt, który na budowie może pełnić mniej lub bardziej ważną rolę. Wiele zależy od tego, czy zdecydujemy się na gotowy już projekt domu, czy też postawimy na współpracę z architektem, którego zadaniem jest wtedy stworzenie projektu domu od zera.

Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Gotowy projekt nie zawsze będzie w pełni odpowiadał naszym oczekiwaniom, lecz z drugiej strony ogromny wybór projektów sprawia, że jest to całkiem rozsądna opcja, która na dodatek z reguły okazuje się być dużo tańsza. Z kolei stworzenie projektu domu od podstaw gwarantuje nam to, że mieszkanie będzie dopasowane do wszystkich naszych potrzeb oraz wymagań – oczywiście pod warunkiem, że postawimy na dobrego architekta, który rzeczywiście będzie w stanie stworzyć projekt odpowiadający naszym oczekiwaniom.

Nie jest to wcale łatwe zadanie, dlatego też konieczna jest współpraca z architektem, który posiada nie tylko odpowiednią wiedzę i umiejętności, ale też zna się na różnego rodzaju innowacyjnych rozwiązaniach, jest cierpliwy i komunikatywny, a przy okazji ma głowę pełną pomysłów. Znalezienie takiego specjalisty bywa trudnym wyzwaniem, lecz warto się wysilić, jeśli zależy nam na jak najlepszym projekcie naszego domu.

Rola architekta na placu budowy

Nasza współpraca z architektem rozpoczyna się już na samym początku wszystkich prac, gdyż to właśnie wtedy konieczne są konsultacje, po których architekt będzie mógł przystąpić do stworzenia projektu naszego domu.

Warto jednak wiedzieć, że rola architekta wcale nie musi kończyć się na tym etapie. Może on bowiem zająć się tak zwanym nadzorem autorskim, jeśli taka jest wola inwestora. Nadzór to więc przede wszystkim czuwanie nad tym, aby wszystko na placu budowy przebiegało zgodnie z planem – architekt ma na celu upewnienie się, że budowa odbywa się zgodnie z wszystkimi założeniami projektu.

Do zadań architekta należy też wtedy na przykład zatwierdzanie wszystkich zmian w projekcie, jeśli takowe zmiany zostaną zaproponowane. W gestii inwestora jest więc dalsza współpraca z architektem, który będzie niejako stał na straży interesów inwestora. To architekt zapewnia bowiem odpowiednią koordynację wszystkich projektów branżowych, jak również określa zakres zmian, które to można dokonywać na budowie bez jego zgody.

Warto więc postawić na rzetelnego i doświadczonego architekta, który nie tylko zna się na projektowaniu, ale również ma pewne pojęcie o budowaniu. Wtedy rzeczywiście będzie stanowił wartościową pomoc na placu budowy i upewni się, że wszystkie prace prowadzone są zgodnie ze stworzonym wcześniej projektem.