Jak dbać o pomniki?

Pomniki coraz częściej ozdabiają groby naszych bliskich. Jednakże nawet wybranie marmurowego pomnika nie uchroni go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. O pomniki warto dbać ze szczególną ostrożnością. W jaki sposób to robić? Przede wszystkim do czyszczenia używajmy miękkich szczoteczek, ściereczek czy gąbek. Idealnie będą nadawać się nawet szczoteczki do zębów.

Dzięki nim będziemy mogli dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Przedtem jednak dokładnie przyjrzyjmy się pomnikowi. Sprawdźmy czy nie występują żadne uszkodzenia, pęknięcia bądź odłamania. W przypadku gdy znajdziemy jakiekolwiek uszkodzenia, lepiej odłóżmy czyszczenie do czasu, aż wszystkie szkody zostaną naprawione. Początkowo możemy obmyć pomnik czystą wodą.

Użyjmy miękkiej ściereczki. Następnie usuńmy mech, pleśń i grzyby. Jeżeli na pomniku występują zacieki tłuszczowe, możemy nałożyć detergent. Pamiętajmy jednak, żeby nie był on za bardzo stężony. Na samym końcu dokładnie opłuczmy pomnik z wszelkich środków chemicznych.