Lake Pontchartrain Causeway

PRAPA

Lake Pontchartrain Causeway to jedno z największych architektonicznych osiągnięć ludzkości. Jest to most w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Orlean. Most powstał w 1969 roku. Zależnie od tego, w jaki sposób kalkulować, można powiedzieć, że most ma 38,5 km lub też 77 km.

Skąd tak duża różnica? Po prostu Lake Pontchartrain Causeway to właściwie dwa równoległe mosty, które powstały w odstępie kilkunastu lat. Jeśli liczymy konstrukcję jako całość, wyjdzie nam o mniej więcej połowę krótsza odległość. Z tego też powodu we wszelkich zestawieniach most z Nowego Orleanu jest plasowany na drugim miejscu wśród najdłuższych konstrukcji tego rodzaju. Mosty należą do konstrukcji, które zdecydowanie zasługują na miano architektonicznych arcydzieł.

Lake Pontchartrain Causeway powstawał z przęseł o długości 46 metrów. Most jest konstrukcją wieloprzęsłową belkową. Filary są zatopione głęboko pod wodą, a całość musi znosić ogromne naprężenia. Jest to jedna z najbardziej spektakularnych budowli w USA i na całym świecie.