Piramidy w Gizie

Niektóre, szczególnie te najbardziej spektakularne budowle starożytności, potrafią nas nieźle zaskoczyć. Czasami wystarczyć uświadomić sobie, że ich rozmiary znacznie powinny znacznie przekraczać możliwości budowniczych, którzy działali w tamtym czasie.

Jednym z miejsc, które na całym świecie zasłynęło przez swoje kolosalne konstrukcje, z pewnością jest Giza. Większość imponujących, starożytnych budowli, które do dziś można, lub kiedykolwiek można było zobaczyć na tym terenie, powstały już w XXV w.

p.n.

e. Słynne Piramidy w Gizie oddalone są od centrum starożytnej Gizy o około 8 kilometrów.

Co ciekawe, kompleks piramid stanowił swojego rodzaju atrakcję turystyczną już w starożytności – już wtedy niektóre z budowli liczyły około 2000 lat! Największą spośród całego kompleksu piramid jest Piramida Cheopsa, uznawana za jeden z siedmiu cudów świata. W starożytności nazywano ją „Horyzontem Cheopsa”.

Bok jej podstawy ma długość 230 metrów, a jej wysokość wynosi 147 metrów. Nic dziwnego, że budowla o tak imponujących rozmiarach każdego roku przyciąga zainteresowanie całych rzesz turystów.

Obok niej znajduje się Piramida Chefrena (137 metrów wysokości) oraz Piramida Mykerinosa (65 metrów wysokości). Wokół tych piramid zbudowano również wiele mniejszych, które miały służyć jako grobowce królowych oraz państwowych dostojników.