Praca a choroba, o czym musisz wiedzieć

Kiedy prowadzisz własną działalność gospodarczą i zachorujesz, nie wolno Ci pracować. Choć wiąże się to z chwilowym zastojem w firmie – czas ten musisz przeznaczyć wyłącznie na leczenie.

Wykonywanie w tym czasie pracy, jeżdżenie na urlop czy też korzystanie z wolnych dni w innym celu wiąże się z poważnym nadużyciem i jest karalne. Inspektorzy, którzy pracują w ZUSie mają prawo do przeprowadzenia kontroli, która ma na celu wykazać, czy osoba na zwolnieniu lekarskim jest faktycznie chora, czy też może symuluje.

Czego nie wolno zatrudnionemu w czasie chorobowego? Wydawania poleceń i nadzorowania pracy podwładnych oraz wystawiania faktur. Nie wolno mu także spotykać się z kontrahentami, klientami i innymi osobami w celach służbowych.

Podczas przebywania na zwolnieniu osoba chora powinna leżeć w łóżku i dochodzić do siebie – jeśli tak właśnie zaznaczył lekarz na zwolnieniu. Z jakimi konsekwencjami może liczyć się osoba, która pracuje będąc na zwolnieniu lekarskim? Przede wszystkim z utratą prawa do zasiłku – dotyczy to zarówno osoby chore, jak i ciężarne.