Słuchawki ortodynamiczne (planarne)

Słuchawki ortodynamiczne są jednymi z lepszych sprzętów wśród wszystkich słuchawek. Nie są obecnie zbyt często spotykane, ich największa popularność przypadała na lata 70.

, jednak nadal mają wielu swoich zagorzałych zwolenników. Ortodynamiczne słuchawki w porównaniu z innymi są stosunkowo tanie, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę bardzo dobrą jakość dźwięku, jaką zapewniają.

Przetwornik wykorzystany do budowy tych słuchawek działa przede wszystkim w oparciu o drgania membrany. Na całej powierzchni tej membrany znajduje się specjalna cewka, w kształcie spirali, która jest do niej na stałe przyłączona.

Membrana wraz z cewką są położone między magnesami, co powoduje drganie na skutek wytworzenia się siły magnetycznej. W efekcie tego powstaje dźwięk.

W budowanie słuchawek ortodynamicznych najważniejsze jest tworzywo, z jakiego wykonana będzie membrana. Przyczynia się to bezpośrednio do jakości dźwięku wytwarzanego przez słuchawki.

Dobra membrana powinna przede wszystkim być bezrezonansowa oraz lekka.