Starożytny Efez

Starożytne miasta dla wielu turystów stanowią nie lada atrakcję. Nic w tym dziwnego, ich zwiedzanie kryje w sobie wiele tajemnic. Dla wielu osób, które cenią sobie nie tylko wypoczynek, ale również płynącą z niego wiedzę, zwiedzanie historycznych miejsc może okazać się bardzo cennym doświadczeniem.

Do dziś istnieje jednak tak wiele fascynujących, starożytnych miast, że czasem trudno jest zdecydować, do którego się wybrać. Efez jest jednym z najlepiej zachowanych, starożytnych zespołów miejskich, położonych w rejonie Morza Śródziemnego. Ruiny tego miasta znajdują się w granicach Turcji.

Dawniej stanowił on nie tylko ważne centrum handlu, ale również ośrodek kultu bogini płodności Cybele. To starożytne miasto można też łączyć z początkami chrześcijaństwa – to właśnie tutaj powstała jedna z pierwszych wspólnot chrześcijańskich w Azji Mniejszej. Do dziś nie jest znana dokładna data założenia Efezu.

Istnieje jednak legenda związana z powstaniem miasta. Według niej wyrocznia wskazała synowi ateńskiego króla, Androklosowi, by założył miasto, które wskaże mu ryba i dzik. Dzięki „wskazówkom” tych właśnie zwierząt Efez powstał na północnym zboczu góry Pion.