Ulubiona muzyka w aucie

Każda podróż mija zdecydowanie przyjemniej, gdy z głośników wydobywają się dźwięki ulubionych utworów. Może to być ciężka gitara elektryczna, bas, od którego drży całe auto, albo jakiś kosmiczny syntezator, który świdruje w uszach. Nieważne jaką muzykę lubisz, z pewnością chętnie słuchasz jej podczas jazdy. Wielu kierowców podchodzi do słuchania muzyki w aucie z entuzjazmem. Niektórzy kupują rozbudowane systemy audio, specjalnie do auta.

Trend ten jest tak znaczący, że za jego zbadanie wzięli się również naukowcy. Niestety wyniki badań nie są zbyt optymistyczne. Okazuje się, że słuchanie muzyki w samochodzie nie sprzyja skupieniu się na czynności prowadzenia pojazdu. Lepiej na kierowaniu autem koncentrowali się ci kierowcy, którzy jeździli bez podkładu muzycznego. Czy to oznacza, że powinieneś zrezygnować z muzyki w aucie? Nieważne, bo z pewnością i tak nie zrezygnujesz.

Warto jednak mieć świadomość tego, że przy skomplikowanych manewrach dobrze jest uciszyć na chwilę radio czy odtwarzacz mp3 i włączyć muzykę ponownie, gdy kierowanie autem nie będzie wymagało dużego skupienia.