W Finlandii tylko nóż i widelec

Czasami w relacjach pomiędzy ludźmi decydują drobne detale. Niektóre zwyczaje i postawy bywają dla osób z zewnątrz dziwaczne, wtedy łatwo o przykre nieporozumienia. Jadąc poza granice swojej ojczyzny musimy się z tym liczyć, dlatego warto powertować nieco internet, aby nabyć trochę przydatnej wiedzy. Na przykład Finlandia, choć nie leży daleko od Polski, jest w stanie zaskoczyć i to bardzo. Jedną z żelaznych zasad obowiązujących w fińskim społeczeństwie jest obowiązek jedzenia wszystkiego z pomocą sztućców.

Nie ma w tym zakresie praktycznie żadnych odstępstw, więc nawet jabłko spożywa się tam jak kompletny posiłek. Kroi nożem, kawałki układa na talerzu i zjada z pomocą widelca. Brzmi absurdalnie? Może i tak, ale z miejscową kulturą nie ma sensu polemizować ani tym bardziej jej otwarcie kontestować. Zamiast tego powinniśmy stawiać na dostosowanie się, w myśl dobrze znanego przysłowia, że jeśli weszło się między wrony, należy krakać tak jak one. Akurat na gruncie fińskim nie będzie to specjalny problem.

Gdzie indziej bywa ciężej.