Własna firma – koszty na „dzień dobry”

Decydując się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej musisz się liczyć z kosztami. Niektóre z nich ponosisz już na początku, inne z biegiem czasu. Warto jednak wcześniej uświadomić sobie, ile kosztuje założenie działalności.

Na dobry początek, bardzo dobra wiadomość – założenie działalności gospodarczej nie kosztuje prawie nic. To dobra wiadomość dla osób, które nie mają dużego zaplecza finansowego. Jednak zacznijmy od początku.

Rejestracja firmy i jej wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie są dodatkowo płatne. Ten proceder wykonasz nie tracąc ani złotówki. Jeśli będziesz płatnikiem VAT – złożenie takiej deklaracji także jest darmowe.

Kolejną ważną rzeczą jest zgłoszenie się do ubezpieczenia w ZUSie – wypełnienie deklaracji jest oczywiście bezpłatne. Za co więc można zapłacić? Za dodatkowe pozwolenia oraz zaświadczenia, jakie są Ci potrzebne do pracy. Dla przykładu – sprzedając alkohol potrzebujesz pozwolenie na takie działanie, czyli koncesję.

Jeśli otrzymałeś dofinansowanie z Urzędu Pracy – potrzebujesz zaświadczenie o wszystkim, co robiłeś, a jest to niestety płatne. Kosztem jaki Cię z pewnością czeka jest wyrobienie pieczątki firmowej – jednak to niewielkie pieniądze, ponieważ pieczątkę kupisz w przedziale cenowym 30-50 zł. Musisz też pamiętać o koncie bankowym – tu w zależności od opcji możesz ponieść dodatkowe koszty.