Wyrównywanie terenu i nośność gruntu

www.klinikadomow.pl http://jandach.pl/pl/deweloper-komorniki domy szeregowe na sprzedaż Komorniki Deweloper Komorniki, domy i mieszkania

Działkę, na której ma powstać dom często się wyrównuje. Ułatwia to samą budowę, jak i późniejsze użytkowanie terenu. Pierwszym etapem wyrównywania jest usunięcie żyznej gleby oraz darni.

Zbiór najlepiej wywieźć z dala od miejsca budowy. Choć planując wywożenie warto pamiętać o możliwości ponownego wykorzystania ziemi. Może się ona przydać do ozdobnego formowania terenu czy do późniejszego wypełnienia nierówności.

Ziemi można się tez pozbyć raz na zawsze – przekazując ją innemu inwestorowi. Wielu inwestorów poszukuje takich ofert. Ziemia jest potrzebna choćby do wyrównania terenu na innych działkach.

Następnie dobrze jest określić nośność gruntu. Nie zawsze jest to konieczne, ale znacząco ułatwia organizację kolejnych etapów budowy, zwłaszcza tworzenie fundamentów. Aby określić nośność trzeba wykonać badania geotechniczne.

Mają one szczególne znaczenie dla gruntach o wysokim poziomie wód gruntowych oraz na gruntach o charakterze gliniastym. Dobra nośność gruntu jest też ważna ze względu na duża wagę maszyn budowlanych. Jeśli grunt ma niską nośność, ciężkie maszyny będą się zapadać, co znacząco utrudni wykonywanie robót.

Najprawdopodobniej konieczne będzie dodatkowe utwardzenie gruntu. Jeśli chcesz się wstępnie dowiedzieć, czy grunt nadaje się do wprowadzenia maszyn na plac budowy, możesz wykorzystać własny pojazd. Wjedź samochodem osobowym (lub cięższym pojazdem) na działkę, najlepiej wtedy, gdy grunt jest mocno nawodniony.

Zobacz, czy koła głęboko się zapadają – jeśli tak, to znaczy, że będzie trzeba utwardzać teren.