Soundbar

do szyb Kompletując kino domowe warto również zainwestować w wysokiej klasy wzmacniacz AV

Soundbar jest zintegrowanym systemem audio zamkniętym w podłużnej przystawce, która najczęściej umieszczana jest nad lub pod ekranem telewizora. Soundbary coraz częściej zastępują pełne zestawy kina domowego. Wszystko ze względu na to, że w przeciwieństwie do nich, soundbary nie wymagają od ich posiadaczy wykazania się wiedzą z zakresu planowania rozmieszczenia elementów nagłośnienia w zestawach kina domowego. Atutem tego sprzętu jest również brak konieczności zajmowania tak dużej ilości miejsca, w przeciwieństwie do pełnych zestawów kina domowego, w którym głośniki ustawiane są nie tylko przy telewizorze, ale często także za słuchaczami.

Wszystko o soundbarach

Pośród soundbarów dostępnych na rynku, można wyróżnić soundbary proste dedykowane telewizorom z płaskim ekranem oraz soundbary wygięte dedykowane telewizorom z ekranem wygiętym.

Wewnątrz obu urządzeń może zostać wbudowanych od dwóch aż do dwunastu głośników. Co niezwykle ważne, głośniki te mogą być różnie położone, jak również różny może być ich kąt nachylenia. Dzięki temu, za pośrednictwem soundbarów istnieje możliwość uzyskania nie tylko wyraźnego i bardzo czystego dźwięku, ale często także dźwięku przestrzennego. Oprócz podstawowych głośników przeznaczonych do odsłuchu wysokich tonów, soundbary mogą być wyposażone również w subwoofer, czyli głośnik niskotonowy – wbudowany lub wolnostojący. Ten ostatni daje najlepsze efekty dźwiękowe, ponieważ nie jest ograniczany rozmiarem soundbaru.

Za poprawę jakości dźwięku płynącego z soundbaru bardzo często odpowiada system Virtual Surround Sound, który gwarantuje imitację wysokiej jakości odsłuch surround. Ponadto częstym systemem występjącym w soundbarach jest także Crystal Amplifier Plus, który odpowiada za korektę dźwiękową, regulację wysokich i niskich tonów, a przez to krystalicznie czysty dźwięk. Warto podkreślić, że pomimo tego, że soundbary gwarantują tak doskonałe wrażenia odsłuchowe i są przy tym tak niezwykle skomplikowanym sprzętem, który łączy w sobie naprawdę wiele możliwości, pozostają niezwykle proste w obsłudze. Oprócz obsługi tego sprzętu, użytkownikom nie sprawia większych trudności także podłączenie soundbaru. Sprzęt ten w większości przypadków wymaga bowiem wyłącznie podłączenia HDMI.