Dwóch wynalazców radia

Radio jest uznawane za jedno z podstawowych mediów. Ze względu na to, że nie jest zbyt angażujące, często towarzyszy nam w wykonywaniu codziennych czynności. Najbardziej powszechne jest z pewnością słuchanie radia, kiedy poruszamy się samochodem. W dobie dzisiejszej technologii nikogo nie dziwi przesyłanie dźwięku na dalekie odległości. Jednak w czasie swojego powstania, radio budziło wiele sporów – głównie o to, kto jest jego wynalazcą. Powszechnie autorstwo tego wynalazku przypisuje się Guglielmo Marconiemu – Włochowi, który eksperymentował z przesyłaniem i odbieraniem fal radiowych.

We wrześniu 1895 roku po raz pierwszy uzyskał łączność radiową na odległości kilometra. Dziś trudno wyobrazić sobie, by takie dokonanie mogło wywrzeć na kimś jakiekolwiek znaczenie. W ówczesnych czasach stanowiło imponujące odkrycie. Warto również dodać, że Włoch za wynalezienie radia został uhonorowany nagrodą Nobla. Konkurentem Marconiego do tytułu odkrywcy radia był serbski inżynier, Nikola Tesla. Spóźnił się o kilka dni ze zgłoszeniem swojego patentu, jednak w czasie długich procesów udało mu się udowodnić, że w swoich projektach Marconi wykorzystywał teorie i projekty stworzone wcześniej przez Teslę.

Jednak prawa wynalazcy co do patentu udowodniono dopiero po jego śmierci.